Rowery miejskie w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich dostępne do niedzieli

28.09.2018

W ten weekend kończą się realizowane przez Nextbike Polska pilotażowe programy roweru miejskiego w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. Rowery będzie można wypożyczać do niedzieli. Potem przyjdzie czas na analizę danych i sformułowanie rekomendacji dotyczących przyszłego kształtu ewentualnych systemów.

Programy pilotażowe trwały przez trzy ostatnie miesiące. W Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich dostępne były po 4 stacje wypożyczeń i po 32 rowery różnych typów. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia było bezpłatne. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w obu miastach. Widać, że mieszkańcy chętnie korzystają z rowerów. Przez trzy miesiące zebraliśmy mnóstwo danych do analizy. Już teraz widzimy, że docelowo systemy w obu miastach powinny się od siebie różnić. Wkrótce przedstawimy władzom raporty oraz rekomendacje dotyczące kształtu ewentualnych przyszłych systemów rowerowych” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Świętochłowicki Rower Miejski – Wakacyjny Program Pilotażowy 2018 został w tym roku wypożyczony niemal 4000 razy. W systemie zarejestrowało się ponad 1000 osób. Użytkownicy najchętniej korzystali ze stacji Skałka. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między stacjami Skałka a Piaśniki Biblioteka.

Cieszy nas tak duże zainteresowanie mieszkańców rowerem miejskim i zamierzamy ten projekt kontynuować z większą ilością stacji i rowerów. W tym roku zdecydowaliśmy na program pilotażowy, aby poznać preferencje świętochłowiczan w tym zakresie. Pomoże nam to w następnych latach jak najlepiej dopasować system roweru miejskiego do potrzeb mieszkańców. Mamy w planach również rozbudowę ścieżek rowerowych w Świętochłowicach. Chcemy je też połączyć z sąsiednimi miastami tak, aby można było swobodnie i bezpiecznie na dwóch kółkach poruszać się po całym regionie. W ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii trwają prace nad stworzeniem roweru metropolitalnego. Świętochłowice będą z pewnością jego ważną częścią jako miasto położone w centrum naszej konurbacji” – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

W systemie Siemianowickiego Roweru Miejskiego zarejestrowało się niemal 1900 użytkowników. Wypożyczyli oni rowery ponad 7,6 tysiąca razy. Najchętniej ze stacji Centrum. Najczęściej pokonywana trasa wiodła od stacji Centrum do stacji Michałkowice.

Bardzo się cieszymy z faktu, że blisko 2 tysiące mieszkańców zdecydowało się dołączyć do grupy osób, które traktują rower jako alternatywny środek transportu miejskiego wobec auta bądź komunikacji miejskiej. Widać to było zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych, gdy stacje dokujące były puste. Warto w tym momencie zaznaczyć, że program pilotażowy potwierdził nasze urzędnicze założenia, że rower miejski powinien być obowiązkowym i standardowym elementem wyposażenia każdej gminy w Metropolii, a nie sezonową ciekawostką rekreacyjną” – mówi Piotr Kochanek, rzecznik prasowy siemianowickiego magistratu

Zarejestrowane w siemianowickim i świętochłowickim systemie konta użytkowników pozostają aktywne. Można dzięki nim wypożyczyć rower w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu lub dowolnym innym systemie Nextbike w Polsce lub za granicą.

Siemianowicki Rower Miejski i Świętochłowicki Rower Miejski to nie pierwsze programy pilotażowe realizowane przez Nextbike w województwie śląskim. W ubiegłym roku rowery mieli okazję przetestować m.in. mieszkańcy Pszczyny i Tychów. Wyniki były na tyle dobre, że w tym roku wdrożono w obu miastach pełnowymiarowe systemy rowerowe.